Łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe to łożyska toczne, w których elementy toczne stanowią kulki. Pracują przy obciążeniach osiowych i promieniowych.

Wyróżnia się łożyska kulkowe zwykłe, skośne i wahliwe. Ponadto występują łożyska kulkowe do specjalnych zastosowań, na przykład łożyska i zespoły łożyskowe do wysokich temperatur, łożyska hybrydowe czy polimerowe.

Łożyska kulkowe zwykłe mają największe zastosowanie na tle innych łożysk.

Łożyska kulkowe cechuje wysoce wytrzymała konstrukcja. Ich montaż jest nieskomplikowany. Przystosowane są do pracy przy bardzo wysokich prędkościach. Znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu.

Łożyska kulkowe są odporne na wiele czynników w zależności od warunków, w jakich są stosowane. Znaczną odpornością na korozję odznaczają się łożyska ze stali nierdzewnej.

Standardowe łożyska kulkowe przeznaczone są do pracy w maksymalnej temperaturze +120°C.

Specjalne łożyska kulkowe produkowane są w wysokiej obróbce cieplnej. Zakres maksymalnych temperatur dla pracy tych łożysk wynosi 150°C, 200°C, 250°C, 300°C i 350°C. Łożyska kulkowe pracujące w najwyższych temperaturach cechuje ograniczenie prędkości obrotowych.

Łożyska kulkowe przeznaczone do maszyn elektrycznych posiadają powłokę izolacyjną, która chroni je przed uszkodzeniami.

Przy łożyskach kulkowych o mniejszej średnicy przed uszkodzeniami przez prąd może chronić zastosowanie w nich kulek ceramicznych. Są to łożyska hybrydowe.

Nośność dynamiczna i statyczna łożysk polimerowych oraz ich żywotność jest niższa niż ich odpowiedników wykonanych ze stali łożyskowej.