NTN - SNR: stopnie obciążenia łożysk

Łożyska NTN-SNR narażone są na szereg obciążeń. Producenci łożysk dostosowują asortyment do trudnych uwarunkowań, mając na względzie kierunek i przenoszenie obciążeń. W artykule ukazane zostanie, w jakim stopniu poddawane są obciążeniom poszczególne rodzaje łożysk. Łożyska kulkowe narażone są na umiarkowane obciążenie osiowe i promieniowe. Łożyska kulkowe skośne jedno- i dwurzędowe pracują przy złożonym obciążeniu promieniowym i osiowym z dwóch kierunków. Łożyska kulkowe wahliwe charakteryzuje funkcjonowanie przy umiarkowanym obciążeniu promieniowym oraz małym obciążeniu osiowym. Wyrównują niewspółosiowość. Łożyska walcowe w znaczącym stopniu podlegają obciążeniu promieniowemu. Nie są narażone na obciążenie osiowe.

Łożyska stożkowe wystawione są na silne obciążenie promieniowe oraz osiowe z jednego kierunku. Łożyska baryłkowe wahliwe pracują w znaczącym obciążeniu promieniowym, a także umiarkowanym obciążeniu osiowym. Wyrównują niewspółosiowość.

Łożyska kulkowe wzdłużne są poddawane obciążeniu osiowemu. Nie podlegają obciążeniu promieniowemu.

Łożyska baryłkowe wyrównują ugięcia wału i niewspółosiowość. Poddawane są obciążeniom promieniowym i osiowym w dwóch kierunkach.

Łożyska walcowe są wytrzymałe w warunkach dużego obciążenia promieniowego. Wyposażone w koszyk pracują nawet przy wyższych prędkościach. Takiej możliwości nie przynoszą łożyska walcowe z pełną ilością wałeczków.

Łożyska igiełkowe sprawdzają się w warunkach wymagających dużej nośności i sztywności. Nie są jednak przeznaczone do pracy przy obciążeniach osiowych. Wyjątek stanowią tu łożyska wzdłużne i kombinowane.

Łożyska stożkowe dostosowane są do pracy przy obciążeniach promieniowych i osiowych z jednego kierunku. Odpierają obciążenia tylko z jednej strony, dlatego zazwyczaj zestawia się je z pokrewnym łożyskiem, usytuowanym w przeciwnym kierunku.

                                                                                                                     Autor: Angelika Kulas