NTN - SNR: łożyska w przemyśle stalowym

Cały proces produkcji maszyn do obróbki stali ma na celu minimalizowanie kosztów wytwórstwa, w połączeniu z maksymalną do osiągnięcia wydajnością. Implikuje to między innymi wybór łożysk, odznaczających się wyjątkową trwałością. Łożyska NTN-SNR są liderem na skalę światową. Łożyska wskazanego producenta są stosowane w procesie produkcji maszyn stalowych, a co więcej – w całym przemyśle stalowym. Urządzenia produkcyjne są przeznaczone do pracy z metalami takimi, jak stal nierdzewna, miedź, mosiądz czy aluminium.

Asortyment NTN-SNR towarzyszy produkcji stali oraz wyrobów stalowych. Producent ten wytwarza trwałe wyroby. Zorientowany jest na minimalizowanie kosztów, co przejawia się nie tylko w procesie produkcji, ale też w niezawodności produktów. Przekłada się to na dbałość o środowisko. NTN-SNR wykonuje zespoły samonastawne, oprawy dzielone i łożyska, które są niezbędne do produkcji maszyn służących przygotowaniu surowców do wytwórstwa stali. Wysoka klasa asortymentu NTN-SNR sygnowana jest pozytywnymi wynikami regularnych kontroli jakości. Producenci przemysłu stalowego wybierają wyroby NTN-SNR, ponieważ spełniają wymogi w warunkach szczególnego obciążenia.

Proces spiekania stali wymaga wyjątkowo odpornych łożysk. Do rolek w taśmach spiekalniczych produkowane są łożyska wałeczkowe, uzupełniane prze łożyska baryłkowe. Z kolei dla działania konwertora przeznaczone są duże jednoczęściowe lub dzielone łożyska baryłkowe. Łożyska NTN-SNR biorą udział w procesie odlewania ciągłego stali, który służy wykonaniu półwyrobów stalowych. Rolki pracujące w odlewaniu ciągłym poddane są silnym obciążeniom i wysokiej temperaturze. Producent NTN-SNR wytwarza łożyska przeznaczone do pracy w zespołach pośrednich, ustalających i swobodnych. Łożyska te odznaczają się dużą wytrzymałością.

Dążenie NTN-a do doskonalenia własnego asortymentu przejawia się w tym, że kilkakrotnie wzrosła przydatność swobodnych łożysk jego produkcji. Są one przeznaczone do pracy w procesie odlewania ciągłego. Konstrukcja wskazanego łożyska umożliwia kontrolę jego przesuwu osiowego.

NTN opracowuje serię łożysk dostosowanych do walcowania stali. Pracują one w walcarkach. Wysoka trwałość łożyska wynika z produkcji stali w specjalnych warunkach, polegających między innymi na szczególnej obróbce cieplnej. Walcowanie wykonywane jest w niskich bądź wysokich temperaturach. Do walcowania na zimno służą łożyska specjalne stalowe lub wykonane ze stali utwardzanej. Imponująca jest wytrzymałość, jaką osiągnęły łożyska stożkowe NTN-a z serii ULTAGE, znajdujące zastosowanie w walcowni. Łożyska do walcowni powierzchniowo są poddawane obróbce metodą Rust Gard. Zwiększa to ich wytrzymałość.
                                                                                                                                                                                          Autor: Angelika Kulas