Łożyska poprzeczne

Łożyska stożkowe poprzeczne

Łożyska stożkowe poprzeczne przeznaczone są do przenoszenia dużych obciążeń. Znajdują zastosowanie przy występowaniu obciążeń promieniowych i osiowych. Łożyska stożkowe jednorzędowe mogą przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku, dlatego też są stosowane dwa łożyska na wale.

Łożyska stożkowe składają się z dwóch rozłącznych elementów:

  • pierścienia zewnętrznego, w którym znajduje się jedna ze skośnych bieżni łożyska (zewnętrzne)
  • pierścienia wewnętrznego, na którego bieżni osadzony jest koszyk z elementami tocznymi. Elementy toczne są stożkami o ściętych wierzchołkach.

Łożyska te produkowane są w następujących wymiarach metrycznych: 329, 320, 330, 331, 302, 322, 332, 303, 313, 323

Łożyska stożkowe o wymiarach calowych

Według tego systemu łożyska zgrupowane są na podstawie kształtu i wielkości elementu tocznego- wałeczka. Różnicując np. liczbę wałeczków lub kąt stożka bieżni można dopasować łożysko do różnego obciążenia. Każda grupa reprezentowana jest przez odpowiedni numer serii, składający się z trzech do sześciu cyfr. Oznaczenie kompletne łożyska składa się z oznaczenia podzespołu wewnętrznego i zewnętrznego, które jest przedzielone kreską.

Zastosowanie: Przemysł lekki, włókienniczy oraz spożywczy, motoryzacja, rolnictwo, przemysł ciężki, hutniczy, górniczy, lotniczy oraz stoczniowy.

Firma ROMBOR oferuje łożyska stożkowe we wszystkich seriach wymiarowych. Jesteśmy przedstawicielem firmy FERSA produkującej łożyska stożkowe. Oferujemy także w sprzedaży łożyska stożkowe firm: NTN-SNR, ZVL, FAG, SKF, VBF, ZKL.